گرجيان ايران

پست الكترونيک

آرشيو

خانه

 

۱۳۸٥/۸/۸

 

نقش مكتب اصفهان در آثار هنرمندان گرجي بررسي مي‌شود

پيش همايش «اصفهان عهد صفوي» به بررسي نقش هنر مكتب اصفهان عهد صفوي بر هنرمندان گرجي و بالعكس مي پردازد.

به گزارش خبرگزاري ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري(
CHTN)، دراين همايش كه در گرجستان برگزار خواهد شد، نقش هنرمندان گرجي در هنر مكتب اصفهان عهد صفوي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

بنابر اين گزارش، پيش همايش مكتب اصفهان پس از ماه مبارك رمضان برگزار مي‌شود و در آن سه سخنران ايراني از سوي فرهنگستان هنر درباره تاثير مكتب اصفهان بر هنرمندان اين كشور مي پردازد. دكتر محمد مهدي هراتي، مشاور همايش مكتب اصفهان يكي از اين سخنرانان است كه درباره دو هنرمند گرجي سخنراني خواهد كرد.

هراتي درباره اين سخنراني مي گويد: «سخنراني من به معرفي دو هنرمند نقاش مي‌پردازد كه شاه طهماسب آنها را در دوران كودكي به ايران مي‌آورد. آنها نقاشي را در دربار او مي‌آموزند و هر دو به شاگردي مظفر علي از نقاشان نامدار مكتب اصفهان در مي‌آيند. يكي از آنها سياوش‌بيگ گرجي از نقاشان شاهنامه طهماسبي مي‌شود و ديگري فرج‌بيگ است كه تعدادي از نقاش‌ هايش در مرقع گلشن موجود است».

او ادامه داد: «فرج بيگ ايران را به قصد گرجستان ترك مي‌كند و در دربار گرجستان بيش از 10 نقاش در مكتب هند و ايراني تربيت مي‌كند. او 68 سال عمر كرد و نقش زيادي در گسترش نقاشي ايراني در گرجستان داشت. سياوش بيگ در ايران ماند و جزو مشاوران شاه عباس شد».

پيش از اين يكي از پيش همايش‌هاي مكتب اصفهان در تاجيكستان برگزار شده و قرار است در هند، تركيه و گرجستان نيز پيش همايش‌هايي برگزار شود.

 

لينك مربوط به مطلب: http://www.chtn.ir/newsShow.aspx?ID=5712

 پيام هاي ديگران ()

محمد

۱۳۸٥/۸/٧

 

الفبای گرجی

آ

(مکان) დგილი

ب

ატონი(آقا)

گ

აგება(فهمیدن)

د

აბალი(کوتاه)

اِ

ზო(حیاط)

و

აშლი(سیب)

ز

ეგ(پس فردا)

ت

აფლი(عسل)

ای

ხვი(مرغابي)

ک

არგი(خوب)

ل

აქა(لكه)

م

ამა(پدر)

ن

ამგალი(داس)

اُ

თხი (چهار)

پ

აპა(پدر بزرگ)

ژ

ეჟვა(له کردن)

ر

ვა(هشت)

 

س

ად(کجا؟)

ت

ვინი(مغز)

او

ფროსი(رئیس)

پ

ასი(قيمت)

ک

ალი(زن)

غ

რუბელი(ابر)

ق

იდვა(خریدن)

ش

აბათი(شنبه)

چ

ემი(مال من)

تس

რემლი(اشک)

دز

მა(برادر)

تس

ერა(نوشتن)

چ

(چاه)

خ

(درخت)

ج

იბე(جيب)

ه

(آری ، بله)

        

                            

                                

                              

                           

                           

                           

                           

                           

                           

                           

 پيام هاي ديگران ()

محمد

۱۳۸٥/۸/۳

 

دیدار سفیر گرجستان با مدیر کل صداوسیمای مرکز گیلان

آقای لوان آسه تیانی سفیر جمهوری گرجستان در ایران به همراه کاردار این سفارت با حسینی مدیر کل مرکز گیلان ملاقات و گفتگو کردند.وی در این دیدار خواستار اتخاذ تمهیداتی توسط رسانه صداوسیما برای دریافت مستقیم اخبار از گرجستان و تبادل خبری مستقیم بین ایران و گرجستان شد . سفیر گرجستان با اشاره به پتانسیل موجود در هر دو کشور برای این کار به یاد داشت تفاهمی که قبلاً دکتر لاریجانی با رئیس رادیو تلویزیون گرجستان در این خصوص امضا شده بود اشاره و خواستار پیگیری آن شد . سفیر جمهوری گرجستان ضمن اعلام این مطلب که پوشش صدا رسانی رادیو گرجی در گرجستان ضعیف می باشد گفت : اینکه جمهوری اسلامی ایران برنامه ای به زبان گرجی برای گرجستان پخش می کند جای تقدیر و تشکر دارد و برای ما بسیار ارزشمند است اما بهتر این است که با افزایش قدرت فرستنده ها و با تغییر موج از متوسط به کوتاه امکان شنود برای تعداد بیشتری از مردم گرجستان فراهم شود . همچنین در صورت امکان ترتیبی اتخاذ شود که مردم گرجی زبان در منطقه فریدونشهر اصفهان و تهران نیز بتوانند از برنامه های رادیو استفاده کنند . لوان آسه تیانی با بیان مشترکات بین گیلان و گرجستان در زمینه های فرهنگی و کشاورزی خاطرنشان کرد : گیلان از نظر آب و هوایی شباهت زیادی با غرب گرجستان دارد و وجود باغهای چای این تشابه را افزایش داده است . سفیر گرجستان در ایران با اشاره به سابقه کشورش در تولید و فرآوری چای خواهان همکاری ...... آن گفت : قرار است در آینده این رادیو بر روی شبکه اینترنت قرار گیرد . حسینی هم با اشاره به وجود مشترکات بین دو کشور در ابعاد مختلف پیشنهاد نمود مسئولین فرهنگی سیاسی کشور گرجستان جهت تامل بیشتر در عرصه رسانه با توجه به نگاه مثبت معاونت ارتباطات و امور بین الملل به همکاری های مشترک با مسئولین ارتباطات و امور بین الملل سازمان صداوسیما مذاکراتی را داشته تا منجر به توافق بین طرفین گردد ، مدیر کل مرکز در خصوص تبادل خبری و نیز مستقر کردن خبرنگار درگرجستان پیشنهاد کرد مکاتبه ای با ریاست سازمان از سوی مسئولین رادیو تلویزیون گرجستان صورت گیرد

 لینک مطلب : http://www.iribpro.com/index.php?sl=news&co=98

 پيام هاي ديگران ()

محمد

محمد


لينک ها

گرجيان ايران در تاريخ
گرجيان ايران

نويسندگان

محمد

آرشيو من

تیر ۸٦
خرداد ۸٦
آذر ۸٥
آبان ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
آذر ۸٤
آبان ۸٤
امرداد ۸٤
تیر ۸٤
اردیبهشت ۸٤

امکانات


  RSS 2.0